18 marca 2016

#1Support poradnik od riot.

Jak wygrywać gry nie zadając obrażeń?
W grze tak dynamicznej i szybkiej jak League of Legends, często jest zbyt mało czasu na to, by dostrzec coś poza widowiskowymi zabójstwami i obrażeniami, którymi strzelcy zasypują swoich wrogów. Szybkie cięcia Zeda, zmieniające bieg rozgrywki inicjacje Malphite’a czy niekiedy połączone z nimi świetne Fale Uderzeniowe Orianny przyciągają wzrok i budzą zachwyt wśród obserwatorów. Na drugim planie tego pięknego obrazu zniszczenia są jednak jeszcze inne jednostki - często nie zadający obrażeń, wycofani poza obszar walki, stróże figurujący na skraju chaosu. Wspierający nigdy nie cieszyli się największą popularnością, ponieważ większość graczy decyduje się przede wszystkim zadawać obrażenia i zabijać. Tym torują sobie drogi do zwycięstwa, chociaż dróg tych jest o wiele więcej, a w tym poradniku znajdują się informacje o jednej z nich.

Niemożność wycarrowania meczu i nikły wpływ na rozgrywkę to mity, z którymi gracze wsparcia muszą się borykać niemal od samego początku istnienia gry. Szczególnie w rozgrywkach na niskim poziomie, rola supportów jest znacząco umniejszana. Często nawet do tego stopnia, że niektóre drużyny zupełnie wykluczają takich bohaterów ze swoich składów, zastępując ich magami i zabójcami grającymi na dolnej alei. Zupełnie niepotrzebnie jednak, bo umiejętnie wykorzystany support w kompetentnych rękach może być niemniej kluczowy dla zwycięstwa, co grający zabójczo i widowiskowo dżungler czy mag ze środkowej alei. Poza tym oczywistym plusem, pozycja ta ma również inne zalety, a jedną z pozostałych jest możliwość grania naprawdę wieloma postaciami o zupełnie różnym stylu i zastosowaniu. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Do wyboru, do koloru!

Lekarze i rehabilitanci

Jednym z podstawowych i zarazem najskuteczniejszych rodzajów wspierających są postacie oparte na szeroko zakrojonej użyteczności. Oznacza to mniej więcej tyle, że wśród wszystkich innych bohaterów i pozycji, to właśnie oni zadadzą prawdopodobnie najmniej obrażeń, jednak często w znaczący sposób przyczynią się do zadawanych obrażeń z innych źródeł. Takich bohaterów charakteryzują znajdujące się wśród umiejętności aury, tarcze, ulepszenia ataków, leczenie czy ofensywne, zadające niewiele obrażeń, jednak znacząco wpływające na rozgrywkę czary ograniczające ruch przeciwnika. Może się zdarzyć, że w wyniku stosowanego zestawu przedmiotów nawet i ci bohaterowie dodadzą swoją większą cegiełkę do puli ilości obrażeń, jednak zazwyczaj nie jest to zalecane. Problemem, z którym mogą się borykać gracze wybierający tych bohaterów to swego rodzaju bierność. Grając Soraką czy Janną stosunkowo ciężko jest umiejętnie zainicjować walkę drużynową, dlatego często trzeba na nią w spokoju poczekać, by zacząć błyszczeć. Dla przykładu: dobra Soraka to taka, która efektywnie wykorzystuje swoje umiejętności i leczy wtedy kiedy trzeba. Świetna Soraka pnącą się po szczeblach drabinki rankingowej to taka, która w przeciągu jednego meczu zyska wśród swoich szacunek, a wśród wrogów wielokrotnie wzbudzi nienawiść. Dla równowagi, zdecydowanym plusem tego typu bohaterów jest ich skuteczność. Wyników nie trzeba daleko szukać, ponieważ według statystyk Janna niemal nieprzerwanie od kilku(-nastu!) aktualizacji jest jedną z najbardziej popularnych oraz najczęściej zwyciężających postaci. Wyniki z poszczególnych regionów LCS jedynie potwierdzają tę tezę.

Janna to jedna z najbardziej skutecznych i najsilniejszych postaci wsparcia od lat
Przykłady postaci: Janna, Soraka, Sona, Nami, Bard, Lulu, Karma
Dla kogo: dla graczy, których priorytetem nie jest zadawanie obrażeń. Dla tych, którzy zechcą stać za plecami swoich strzelców, ale nie zawahają się przed przyjęciem za nich kuli (od Gravesa) wtedy kiedy będzie trzeba. Dla nieszukających rozgłosu cichych bohaterów, którzy lubią wygrywać gry.


Twardzi jak skała

Innym równie często spotykanym typem supportów są tanki, które w wielu aspektach dzielą charakterystykę swoich opisanych wyżej odpowiedników. Każdy wspierający bowiem powinien być przede wszystkim użyteczny. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwiema opisywanymi grupami jest to, że tanki mogą przyjąć na siebie zdecydowanie więcej obrażeń, jednak często kosztem odpuszczenia ścisłej ochrony swojego sprzymierzonego strzelca. Przedstawiciele tej grupy często sprawdzą się jako inicjatorzy walk drużynowych oraz ludzkie (w przypadku Blitzcranka może nie aż tak!) tarcze, które kupują czas swoim drużynom, ofiarnie ich broniąc. Wybór tego typu postaci to zdecydowanie lepsza opcja dla graczy, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce, a na dolnej alei rządzić i dzielić, często samodzielnie w prosty sposób odwracając przebieg danego spotkania. Umiejętnie grając jako Blitzcrank, Thresh czy choćby Alistar dużo łatwiej dopuścić się widowiskowego zagrania i stanąć w świetle reflektorów. Kto choć raz przeczytał “madlife” po swoim zagraniu , powinien coś o tym wiedzieć.

Umiejętności Thresha pozwalają mu świetnie bronić, ale i widowiskowo atakować
Przykłady postaci: Alistar, Blitzcrank, Thresh, Braum, Taric, Leona
Dla kogo: dla graczy, którzy lubią stać w centrum chaosu i dobrze się w nim czują. Dla ludzi szukających sposobów na widowiskowe rozegranie dolnej alei. Dla tych, którzy przyjmowanie kuli za swoich strzelców uważają za chleb powszedni. Dla MadLife’a oraz wszystkich tysięcy i milionów Blitzcranków oraz Threshów nazywanych po dziś dzień jego imieniem.


Czarodzieje z krainy dolnej alei

Innym nieco mniej popularnym i mniej skutecznym (choć to zależy!) typem postaci wspierających są magowie. Nie wszyscy magowie, bo nie każdy taki bohater dobrze sprawdza się w roli wsparcia na dolnej alei, jednak część z nich może czuć się niemal jak u siebie. Warunkiem użyteczności danej postaci tego rodzaju jest zazwyczaj jakaś forma ograniczenia ruchu, czyli CC, którym można poszczuć wrogiego bohatera. Innym, niemniej ważnym, relatywnie niskie koszty many na umiejętnościach, ponieważ jednym z głównych zadań supportów tego typu jest umiejętne i możliwie jak najczęstsze nękanie przeciwnika. Tak jak w przypadku poprzednich typów, tak i tutaj nie obędzie się bez wad, a jest ich niestety całkiem sporo. Po pierwsze, stosunkowo niska użyteczność w porównaniu z przedstawicielami obu powyższych grup. Większość magów na tej pozycji będzie miała zazwyczaj jedną umiejętność ograniczającą kontrolę, która o ile nie trafiona, może naprawdę negatywie zaważyć na losach spotkania. Po drugie, mniejsza skuteczność oraz współczynnik zwycięstw. Bywały drobne wyjątki oraz zawirowania w mecie, jednak zdecydowanie najczęściej królami i królowymi rankingów skuteczności są bohaterowie z poprzednich dwóch grup. To również w ciekawy sposób potwierdza, że pomimo przekonań graczy z niskich lig, kolejne źródło obrażeń działa często gorzej od przykładowej, niezadającej obrażeń Soraki znajdującej się w drużynie. Nie ma jednak co panikować, bo z magami nie jest aż tak tragicznie. Przede wszystkim granie nimi to świetna zabawa, często dużo bardziej wciągająca niż bierne rozgrywanie linii jako support bez obrażeń. Innym plusem jest to, że jako dodatkowe, choć umiejętne zbudowane i dbające o wizję, źródło obrażeń może być piekielnie skuteczne w ligach od złota w dół.

Mroczna Tarcza Morgany to świetna kontra na Rakietowy Chwyt Blitzcranka
Przykłady postaci: Morgana, Brand, Zyra, Annie, Vel’Koz
Dla kogo: dla graczy, którzy nawet zesłani na tę pozycję chcą zadawać jak najwięcej obrażeń i zabijać. Dla tych, którzy w nękaniu przeciwników odnajdą nie tylko cel gry, ale i przyjemność. Dla graczy, którzy nie chcieli iść na bota, ale kolejka dynamiczna ich tam wysłała, a nie chcą przegrać swojej drużynie gry wybierając swoją ulubioną postać, np. Mastera Yi.


Nie do rymu, nie do taktu

Ostatnim przykładem typu postaci wspierającej jest grupa nienazwana, bo i w żaden sposób nieokreślona. To wybryki mety i sezonowe wybory, które raz na jakiś czas szturmują dolne aleje głównie po ich wcześniejszej prezentacji w jakimś meczu LCS lub innym o wysoką stawkę. Trudno w jakikolwiek uniwersalny i poważny sposób podejść do tego rodzaju, ponieważ trudno też za takimi wyborami nadążyć. W obecnej mecie wartymi uwagi bohaterami mogącymi trafić do tej grupy są chociażby Poppy oraz Trundle. Oboje mają swoje zalety i zastosowanie w rozgrywkach na dowolnym szczeblu, jednak oboje również wymagają od gracza pewnego poziomu oraz świadomości podejmowanych decyzji. Ostatecznie można stwierdzić, że są to wybory dobre tylko na przestrzeni określonych okresów, ale nawet podczas nich nie są rekomendowane dla nowicjuszy.

Przez jakiś czas w przeszłości Sarah była grana jako bohater wsparcia
Przykłady postaci: Trundle, Poppy, [wielu bohaterów w historii gry]
Dla kogo: dla graczy doświadczonych i świadomych swoich ruchów na mapie oraz czynności jako wspierający. Dla tych, którzy szukają odskoczni od popularnych, pojawiających się w każdym meczu postaci z poprzednich grup. Dla hipsterów.

 Tutaj Riot pokazał nam podział supportów, widzicie gdzieś lux ??
Może to znak, że to nie jest support ??
Pozdrawiam was LolovaxD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz